Koronavírus ničí mladých ľudí. Počet ťažkých mŕtvic sa v New Yorku zdvojnásobil

Americkí lekári používajú výrazy ako "šok", "šialenosť" a "extrémne prekvapenie", keď popisujú svoje zistenia, že vírus neničí mladých ľudí zápalom pľúc, ale mozgovou príhodou. Píše o tom iDNES.cz.

Ide o tridsiatnikov a štyridsiatnikov, ktorí nie sú vekovo ani zdravotne v skupine, ktorej by malo niečo také hroziť. Ale keď ich s mŕtvicou privezú, testy odhalia, že sú aj pozitívni. A zvyčajne žiadne príznaky necítili.

Len špička ľadovca

Spomínaná tridsaťtriročná pacientka z New Yorku je jedným z piatich prípadov, o ktorých článok bude pojednávať. Je jediná zo skupiny, kto nestratil reč, pretože týchto ľudí nakazených koronavírusom postihuje zvyčajne najťažšia forma mŕtvice. Tá sa zvyčajne prejavuje u ľudí okolo 74 rokov.

Zaznamenaných prípadov nie je veľa, idú do desiatok, ale lekári si myslia, že to je len špička ľadovca: počas terajšej krízy newyorskí hasiči nachádzajú v bytoch štyrikrát viac mŕtvych, než je bežné.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.