Štúdia skúmala dvojčatá. A odhalila účinok génov na príznaky COVID-19

Zdá sa, že symptómy COVID-19 čiastočne súvisia s genetickou výbavou človeka, teda tzv. genetickým mejkapom, zistili vedci z King's College London. 

Zistenie je založené na údajoch zhromaždených prostredníctvom aplikácie v telefóne COVID-19 Symptom Tracker, ktorú vedecký tím spustil minulý mesiac.

Väčšia podobnosť príznakov u identických dvojčiat

Tím požiadal tisíce dvojčiat vo Veľkej Británii, ktoré už boli súčasťou iného výskumného projektu, aby ju použili a zaznamenali, či majú príznaky alebo nie.

Následne použil algoritmy strojového učenia spolu s údajmi od 2,7 milióna používateľov tejto aplikácie, z ktorých mnohí boli pozitívni na koronavírus, aby vypracovali kombináciu príznakov, ktoré naznačujú, že jednotlivec pravdepodobne bude mať COVID-19.

Tím sa potom sústredil na údaje z viac ako 2 600 dvojčiat, aby sa pokúsil zistiť, či príznaky, ktoré zažili tí, u ktorých sa predpokladá, že majú COVID-19, súviseli s genetickým mejkapom.

„V podstate sme sa zamerali na podobnosť alebo nepodobnosť symptómov medzi identickými jednovaječnými dvojčatami, ktoré zdieľajú 100 percent svojich génov, a neidentickými dvojčatami, ktoré zdieľajú iba polovicu svojich génov,“ uviedol pre The Guardian vedec z tímu Tim Spector.

„Ak existuje genetický faktor na vyjadrenie príznakov, potom by sme videli väčšiu podobnosť v identických dvojčatách ako v tých neidentických, a to je v podstate to, čo sme preukázali.“

To, či ochoriete, nie je to náhodné

Štúdia, ktorá ešte neprešla recenziou, zohľadnila to, či sa dvojčatá nachádzali v tej istej domácnosti, pričom výsledky poukazujú na to, že genetické faktory vysvetľujú asi 50 percent rozdielov medzi  príznakmi ľudí s COVID-19.

​Konkrétnejšie, tím zistil podstatný genetický vplyv na príznaky ako horúčka, hnačka, delírium a stratu chuti a čuchu. Naopak, chrapľavý hlas, kašeľ, strata do jedla, bolesť na hrudníku a bolesť brucha neboli spojené s genetickým mejkapom.

„Táto choroba je veľmi zvláštna, spôsob, akým má veľmi odlišnú prezentáciu v populácii u rôznych ľudí - my v štúdii ukazujeme, že to nie je náhodné. Nie je to hlavne kvôli tomu, kde bývate alebo koho ste stretli, veľa z toho je vrodené. Myslím, že sa dá povedať, že pravdepodobnosť, že túto chorobu vôbec dostanete alebo budete mať jej ťažký priebeh, je pod určitou genetickou kontrolou,“ povedal Spector.

Tím dúfa, že štúdia pomôže vedcom zistiť mechanizmy, pomocou ktorých COVID-19 pôsobí na organizmus, ako aj ponúknuť možný spôsob, ako predpovedať tých, ktorí sú touto chorobou najviac ohrození.

Koronavírus a COVID - 19