Keď nás rozhádžu hormóny. Ako ovplyvňujú chudnutie či imunitu?

Čo všetko hormóny v našom organizme riadia a ako si poradiť s ich vychýlenou rovnováhou? A prečo pribúda ľudí, ktorí potrebujú navštíviť endokrinológa?

Pozri naňho, už zase ním plieskajú hormóny, povzdychne si nejeden rodič pri pohľade na potomka v tínedžerskom veku, ktorého nálady sa striedajú ako na hojdačke. Kým pred chvíľou sa spolu pozerali na program v telke, po jednej nevinnej poznámke sa dieťa s odutou tvárou zavrie v izbe a nezabudne predtým poriadne tresnúť dverami.

​Puberta je obávané obdobie, ktoré krásne demonštruje, aký chaos môže v našom organizme nastať, keď sa náš hormonálny systém takpovediac zblázni. No kým výkyvy týchto prepotrebných látok sú v období dospievania štandardom a po čase sa ustália, ak sa objavia v dospelosti, môžu nás poriadne potrápiť.

Ich zákernosť spočíva v tom, že podobne ako vysoký krvný tlak či cholesterol v podstate nebolia a pomerne dlhý čas nemusia na seba nijako výrazne upozorniť. Napriek tomu sa ordinácie endokrinológov zapĺňajú čoraz viac.

Niet sa čomu čudovať. Hormóny totiž riadia procesy takmer všetkých orgánov v tele. Môžu za to, ako sa cítime, akú máme náladu. Regulujú imunitný systém, hmotnosť, krvný tlak a aj to, či sme hladní, alebo sýti.

Významne sa podieľajú na tom, keď si chceme založiť rodinu, a majú prsty dokonca aj v tom, či sa ráno cítime odpočinutí, alebo akoby nás prešiel parný valec. Aj vďaka svojej komplexnosti nie je možné ich obsiahnuť v celosti. Posvieťme si teda aspoň na niekoľko oblastí, v ktorých nám ich výkyvy môžu narobiť poriadne vrásky a naštrbiť zdravie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.