Ovplyvní letné počasie šírenie koronavírusu? Toto odhalila nová štúdia

Nová kanadská štúdia, publikovaná v časopise Canadian Medical Association Journal, však nenašla žiadnu súvislosť medzi teplotou a zemepisnou šírkou a šírením vírusu.

Ide iba o počiatočné výsledky k tejto dôležitej otázke, ale tieto zistenia schladili nádej na to, že leto prirodzene spôsobí, že sa táto pandémia rozplynie.

Teplota nehrá takú úlohu

„Uskutočnili sme predbežnú štúdiu, ktorá naznačovala, že by úlohu mohla zohrávať zemepisná šírka a teplota,“ hovorí Peter Jüni, výskumník v oblasti zdravotnej politiky na Torontskej univerzite. „Ale keď sme štúdiu za oveľa prísnejších podmienok zopakovali, dostali sme opačný výsledok.“

Pri zhromažďovaní údajov zo 144 geopolitických oblastí, ktoré zaznamenali najmenej 10 prípadov COVID-19, tím porovnal celkový počet prípadov od 27. marca s predošlým týždňom od 20. marca. Vylúčili krajiny, ktoré už choroba zasiahla naplno, napríklad Čínu, Taliansko a Irán.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.