Šírenie koronavírusu na školách? Austrálska štúdia skúmala mieru prenosu

Štúdia na 15 austrálskych školách podľa serveru Business Insider zistila, že deti pravdepodobne neprenášajú koronavírus na seba alebo na dospelých v triede.

V období od 5. marca do 21. apríla sledovali vedci z Národného strediska pre výskum a dohľad nad imunizáciou prípady COVID-19 medzi žiakmi a učiteľmi na desiatich stredných a piatich základných školách v Novom Južnom Walese.

Ani jedno percento nakazených

Vedci zistili, že z 863 žiakov a učiteľov, ktorí boli v úzkom kontakte s infikovanou osobou, sa do školy pravdepodobne dostali iba dva prípady koronavírusu - 0,23 percenta.

Na začiatku štúdie bolo na koronavírus pozitívnych 18 ľudí z 15 škôl, pričom všetkým bola okamžite nariadená karanténa. Na konci boli iba ďalšie dva pozitívne prípady, napriek tomu viac ako 800 malo úzky kontakt s týmito 18 ľuďmi.

Úzky kontakt je v štúdii definovaný ako „človek, ktorý bola v osobnom kontakte aspoň 15 minút alebo v tej istej miestnosti dve hodiny s prípadom nákazy“.

Štúdia zistila, že sa nevyskytli prípady, keď učiteľ chytil vírus od žiaka. Vedci tiež poznamenali, že zatiaľ čo ľudia mladší ako 19 rokov tvoria približne 23 percent populácie v Novom Južnom Walese, predstavujú iba 4 percentá všetkých prípadov COVID-9.

Stále sa nevie, ako veľmi sú deti infekčné

Vedci tvrdia, že ich zistenia, ktoré ešte neprešli recenziou, sú predbežné. Poznamenali, že v polovici štúdie 23. marca štát poradil rodičom domáce vyučovanie. Hoci školy zostali otvorené, dochádzka sa výrazne znížila a mohla mať vplyv na skúmanie, uviedli vedci.

Napriek týmto výhradám výsledky podľa vedcov naznačujú, že šírenie COVID-19 v školách bolo veľmi obmedzené. Tento pohľad prispel k prebiehajúcej diskusii o tom, ako bezpečne otvoriť školy, keďže mnohé štáty uvoľňujú opatrenia, medzi nimi aj Slovensko.

​Diskusia o tom, aké sú deti infekčné, sa však v žiadnom prípade nevyriešila. Aj keď je u nich omnoho menej vážnych prípadov na COVID-19, stále neexistuje presvedčivý dôkaz o tom, že by infekciu nemohli preniesť na dospelých, ktorí sú oveľa zraniteľnejší.

Jedna nemecká štúdia varovala pred opätovným otvorením škôl, pretože deti môžu byť rovnako infekčné ako dospelí, aj keď nemajú symptómy.