Štúdie: Mierny vánok a hlasné rozprávanie môžu niesť vírus ďalej

Koronavírus sa šíri kvapôčkami pri kýchaní, kašľaní a dokonca aj rozprávaní. V štúdii uverejnenej v časopise Physics of Fluids vedci Talib Dbouk a Dimitris Drikakis z Univerzity v Nikózii tvrdia, že pri miernom vánku, len 4 kilometre za hodinu, trvá iba 5 sekúnd, kým tieto malé kvapôčky putujú päť a pol metra.

Tisíce kvapôčok za sekundu

Vedci použili takzvanú výpočtovú simuláciu dynamiky tekutín na rekonštrukciu toho, ako môžu kvapôčky slín putovať od človeka, ktorý kašle. Do úvahy vzali faktory ako vlhkosť, silu, akou sú kvapôčky rozptýlené, vyparovanie a ako molekuly slín interagujú so vzduchom.

„Táto štúdia je nevyhnutná, pretože zlepšuje porozumenie šírenia a prenosu chorôb prenášaných vzduchom a pomáha vytvárať preventívne opatrenia založené na vedeckých výsledkoch,“ uviedol Drikakis.

Výskum však neriešil to, či by nový koronavírus skutočne dokázal prežiť dosť dlho na to, aby infikoval osobu zo vzdialenosti päť a pol metra. Dbouk a Drikakis tvrdia, že je potrebný aj výskum vnútorných priestorov, kde by klimatizácia ovplyvňovala spôsob, akým častice slín putujú.

Ďalší nedávny výskum vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zase naznačuje, že normálna konverzácia môže zanechať kvapôčky z úst infikovaného človeka vo vzduchu až 14 minút.

Vedci z Národného zdravotníckeho inštitútu a Pensylvánskej univerzity nechali účastníkov štúdie opakovať frázu „zostaňte zdraví“ a pomocou vysoko citlivých laserov zistili, že hlasná reč môže vygenerovať tisíce kvapôčok za sekundu.

Hrozbou môže byť aj spev

„Tieto pozorovania potvrdzujú, že existuje veľká pravdepodobnosť, že normálne rozprávanie spôsobuje prenos vírusu vo vzduchu v uzavretých priestoroch,“ uzavreli vedci. To môže byť veľký problém v prípade miest, kde mnohí ľudia hovoria nahlas dlhší čas, ako sú napríklad bary a nočné kluby.

Patria sem však aj cirkevné zbory. Nedávny výskum amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) skúmal zhluk infekcií v okrese Skagit vo Washingtone, kde sa každý utorok stretával cirkevný zbor.

Na stretnutí začiatkom marca, ktorého sa zúčastnilo 61 ľudí, sa čoskoro vyskytlo 32 infekcií a následne ďalších 20 ďalších prípadov COVID-19.

CDC poznamenalo, že za prenos nákazy mohlo byť zodpovedné spoločné občerstvenie, ale aj hlasný spev. „Len samotné spievanie mohlo prispieť k prenosu prostredníctvom emisiie aerosólov, ktorá je ovplyvnená hlasitosťou vokalizácie,“ uvádza sa v správe CDC.

Podľa odborníkov bude v súvislosti s tým, ako sa štáty púšťajú do otvárania podnikov a škôl, nevyhnutné porozumieť tomu, ako kontrolovať šírenie koronavírusu aj tých, ktoré po ňom budú nasledovať.

Toto bude s najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňať to, aby ľudia na verejnosti neprestali nosiť rúška, najmä pri hlasnom rozprávaní, spievaní alebo cvičení.

Khubchandani hovorí, že pri aktivitách, ako je turistika v skupinách alebo na verejných miestach, alebo tam, kde je hustota obyvateľstva vyššia, je nosenie masiek absolútnou nevyhnutnosťou.

Koronavírus a COVID - 19