Švédska stratégia v boji s COVID-19 nepomáha, ukazuje testovanie protilátok

Z testovania v metropole Štokholme vyplynulo, že protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 má v krvi len 7,3 percenta obyvateľov a že ani liberálny prístup v boji s chorobou COVID-19 zrejme nepomôže rýchlo vybudovať kolektívnu imunitu, napísal denník The Guardian.

O výsledku pravidelného testovania protilátok v krvi informovala v stredu agentúra Reuters. Vzorky z konca apríla ukázali, že najviac ľudí, ktorí nákazu koronavírusu prekonali, je vo švédskom hlavnom meste. Vo zvyšku krajiny má protilátky niečo okolo troch až štyroch percent populácie.

Úrad pre verejné zdravie predpovedal, že na začiatku mája by mala protilátky mať až štvrtina obyvateľov. Hlavný epidemiológ Anders Tegnell ale na tlačovej konferencii tvrdil, že najnovšie údaje nie sú prekvapením.

„Je to o niečo menej, než sme čakali, asi o pár percent... Ale v podstate to zodpovedá našim modelom,“ uviedol. Testy podľa neho vypovedajú o situácii z konca apríla a teraz podľa neho protilátky pravdepodobne má asi 20 percent ľudí.

Matematik Tom Britton, ktorý modely vývoja kolektívnej imunity pomáhal zostaviť, však vyjadril určité pochybnosti. „Znamená to buď to, že kalkulácie, ktoré sme vykonali ja a úrad sú chybné, čo je možné, ale ak je to tak, potom ma prekvapuje, ako veľmi sme sa mýlili,“ povedal denníku Dagens Nyheter. Ďalším vysvetlením je podľa neho to, že sa koronavírusom nakazilo viac ľudí, ale nie všetkým sa vytvorili v krvi protilátky.

​Prístup švédskej vlády, ktoré aj v čase silnejúcej nákazy nechala otvorené školy, obchody či reštaurácie, má podporu obyvateľov, ale niektorí odborníci ho kritizujú. Infektológ Björn Olsen z univerzity v Uppsale povedal, že postup kabinetu je "nebezpečný a nerealistický". „Myslím, že kolektívna imunita je ešte ďaleko a možno ju ani nedosiahneme,“ komentoval výsledky najnovších testov.

Štatistiky týkajúce sa počtu obetí ukázali, že v uplynulom týždni vo Švédsku v dennom priemere po prepočítaní na milión obyvateľov zomrelo najviac ľudí s COVID-19 v Európe. Od začiatku epidémie má však škandinávska krajina stále nižší počet obetí v prepočte na milión obyvateľov ako Británia, Španielsko, Taliansko, Belgicko a Francúzsko.

Koronavírus a COVID - 19