Jeden meter zdvojnásobuje riziko nákazy koronavírusu, zistila štúdia

Mnoho európskych krajín teraz znižuje pravidlá bezpečnej vzdialenosti medzi ľuďmi a nosenia rúšok tento výskum čiastočne financovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a uverejnený v časopise Lancet môže pomôcť s tým, či ide o správny krok.

Zníženie rizika do troch metrov na polovicu

Kým napríklad Veľká Británia zatiaľ stanovuje ako bezpečné dva metre, Nemecko už len jeden a pol metra a Francúzsko iba jeden meter. Slovensko od stredy tiež zmiernilo nosenie rúšok na verejnosti, vzdialenosť bez nich skrátilo z piatich na dva metre. Metaanalýza observačných štúdií o COVID-19, ale tiež predovšetkým o koronavírusoch SARS a MERS, poukazuje na možné následky týchto zmien.

Autori analyzovali deväť štúdií týkajúcich sa fyzického dištancovania pri troch vírusoch, do ktorých bolo zapojených 7 782 účastníkov a dospeli k záverom s „miernou istotou“.

Zistilo sa, že udržiavanie vzdialenosti na viac ako meter od iných ľudí znížilo riziko infekcie na tri percentá v porovnaní s 13 percentami, ak sú od seba ľudia do jedného metra.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.