Môžem dostať COVID-19 z bazénov? Odborníci radia, ako znížite riziko

Aj keď sú správne ošetrené bazény samy o sebe pred vírusom celkom bezpečné, hrozí nebezpečenstvo blízkeho kontaktu s inými ľuďmi nad vodou alebo v šatniach.

Koronavírus sa nešíri vodou

Pokiaľ ide o vírusy, ktoré sa šíria prostredníctvom vody, odborníci sa obávajú tých, ktoré sa vylučujú močom a výkalmi a potom ich omylom požívajú plavci, uviedla pre portál Business Insider docentka environmentálneho inžinierstva Krista Wiggintonová z University of Michigan's College of Engineering.

Existujú tri kľúčové dôvody, prečo sa to netýka nového koronavírusu. Po prvé, je to choroba dýchacích ciest, čo znamená, že sa šíri, keď kvapôčky z úst infikovaného človeka prúdia vzduchom. Akonáhle narazia do vody, sú pravdepodobne priveľmi zriedené, aby už viac nemali problém.

„Respiračné patogény vo vode vo všeobecnosti neprežívajú,“ povedal Joseph Eisenberg, predseda oddelenia epidemiológie na Michiganskej vysokej škole zdravotníctva. Po druhé, ide o respiračný vírus, ktorého zachytenie spočíva v jeho vdýchnutí, nie prehĺtaní, uviedol Eisenberg.

Už tieto dva dôvody postačujú na to, aby sa kúpanie v sladkej alebo slanej vode stalo relatívne bezpečnou činnosťou, pokiaľ ide aspoň o zabránenie vzniku koronavírusu.

A nakoniec, keď do zmesi pridáte chlór, je koronavírus veľmi nepravdepodobnou hrozbou. Podľa amerických Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb nie je dokázané, že koronavírus sa môže šíriť medzi ľudí cez vodu v bazénoch, vírivkách či kúpeľoch. Ošetrenie týchto typov zariadení chemickými látkami vrátane chlóru by malo vírus vo vode zničiť.

„Najmä chlórované bazény predstavujú veľmi malé riziko, pretože tieto vírusy sú veľmi citlivé na dezinfekciu chlórom,“ uviedla Wiggintonová. „Väčšie riziko zo všetkých týchto aktivít by bolo z kontaktu s ostatnými ľudmi, ktorí rozprávajú, kašlú alebo kýchajú.“

Neustále sa pohybujte, udržiavajte vzdialenosť a vyvarujte sa šatniam

Ako poznamenala Wiggintonová, riziká spojené s plávaním klesajú s tým, ako blízko ste pri ostatných ľuďoch a na ako dlho. Ak chcete zostať v bezpečí, je neustále sa pohybovať a udržiavať vzdialenosť medzi vami a ostatnými plavcami.

Je ešte lepšie, ak zvolíte vonkajší bazén pred krytým bazénom, pretože vírus uprednostňuje uzavreté priestory.

Je tiež dobré vyhnúť sa šatni, kde môžete byť nielen v blízkosti neznámych cudzincov, ale tiež v interiéri a dotykových povrchoch, ako sú kľučky dverí a rukoväte sprchy, ktoré môžu prenášať vírus.

Koronavírus a COVID - 19