Generácia ufňukancov. Prečo si mladí dneška vyslúžili prezývku snehové vločky

Exotická choroba zviera svet ako kliešte, prvá vlna ešte len pomaly odznieva a už sa bojíme, čo prinesú tie ďalšie. Strach prišiel v čase, keď dospieva generácia takzvaných snehových vločiek, narodená okolo roku 2000. Aj keď sú hranice neostré, vločky dnes majú zhruba 16 – 25 rokov.

Podľa psychológov sú to vzťahovační neurotici a precitlivení ufňukanci, ktorí nič nevydržia. Mladí ľudia väčšinou nie sú natoľko psychicky odolní, ako boli ich predchodcovia. Lomcujú nimi emócie, zo všetkého sa hneď rúcajú a navyše majú egocentrický pocit, že sú skvelí a výnimoční.

Pozor, krehké!

Termín, ktorý dal názov celej generácii, prvýkrát použil v roku 1996 americký spisovateľ Chuck Palahniuk v románe Klub bitkárov. „Nie si krásna a jedinečná snehová vločka,“ hovorí hlavný hrdina Tyler Durden. „Si rovnaká hnijúca organická hmota ako ktokoľvek iný a my všetci sme súčasťou jednej a tej istej hromady kompostu.“

O desať rokov neskôr Palahniuk v novinovom rozhovore prezradil, ako mu to napadlo: „Kamarát, ktorý učí na strednej škole, mi rozprával, že sa dnešní študenti veľmi ľahko urážajú.“ Snehové vločky znášajúce sa z neba sú extrémne krehké – stačí na ne dýchnuť a roztopia sa.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.