Generácia ufňukancov. Prečo si mladí dneška vyslúžili prezývku snehové vločky

Exotická choroba zviera svet ako kliešte, prvá vlna ešte len pomaly odznieva a už sa bojíme, čo prinesú tie ďalšie. Strach prišiel v čase, keď dospieva generácia takzvaných snehových vločiek, narodená okolo roku 2000. Aj keď sú hranice neostré, vločky dnes majú zhruba 16 – 25 rokov.

Podľa psychológov sú to vzťahovační neurotici a precitlivení ufňukanci, ktorí nič nevydržia. Mladí ľudia väčšinou nie sú natoľko psychicky odolní, ako boli ich predchodcovia. Lomcujú nimi emócie, zo všetkého sa hneď rúcajú a navyše majú egocentrický pocit, že sú skvelí a výnimoční.

Pozor, krehké!

Termín, ktorý dal názov celej generácii, prvýkrát použil v roku 1996 americký spisovateľ Chuck Palahniuk v románe Klub bitkárov. „Nie si krásna a jedinečná snehová vločka,“ hovorí hlavný hrdina Tyler Durden. „Si rovnaká hnijúca organická hmota ako ktokoľvek iný a my všetci sme súčasťou jednej a tej istej hromady kompostu.“

O desať rokov neskôr Palahniuk v novinovom rozhovore prezradil, ako mu to napadlo: „Kamarát, ktorý učí na strednej škole, mi rozprával, že sa dnešní študenti veľmi ľahko urážajú.“ Snehové vločky znášajúce sa z neba sú extrémne krehké – stačí na ne dýchnuť a roztopia sa.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.