Hnev aj búšenie srdca. Odborníčka vysvetľuje, prečo sa problémy zdajú v noci vážnejšie, ako naozaj sú

Pozriete sa na hodinky s prianím, aby už bolo aspoň pol šiestej, pretože potom by ste sa mohli považovať za aspoň trošku vyspatých. Smola, sú ešte len tri. Musíte sa teda pokúsiť ešte zabrať. Lenže hlava vám razom uletí k ťažkostiam všedného dňa. A tie vyzerajú uprostred noci ako skutočné nočné mory.

Čo z toho, že vám ešte včera popoludní pripadali celkom zvládnuteľné? Teraz je noc a vy viete, že to je hrôza. Že to nedáte. Že bude všetko zle. A s týmto pocitom sa budete prevaľovať až do rána...Niečo vám to pripomína?

Kto by to nepoznal

Myšlienky uprostred noci dokážu rozbúšiť srdce, vyvolať zlosť, absolútne neprimeranú situáciu, alebo vás zovrieť ohromujúcim strachom. Zaujímavé je, že v podstate nikdy nemajú pravdu. Keď príde blahodarné ráno, svetlo, káva, raňajky, vlak smerujúci do kancelárie plnej kolegýň a obľúbený parfém, zrazu je nám jasné, že žiadna kaša sa neje taká horúca, ako keď sa navarí. Čo sa to s nami teda uprostred noci deje? Kde berie náš mozog ten zvláštny, nerealistický, ale o to desivejší pohľad na svet?

„Pokúsim sa to popísať z hľadiska kognitívno-behaviorálnej terapie,“ hovorí skúsená psychoterapeutka Liana Bala. „Tento stav mysle, ktorý môže byť mimochodom paralyzujúci aj cez deň, možno nazvať takzvaným bludným kruhom. V určitej chvíli nám naskočí myšlienka, ktorej sa hovorí 'žeravá', a tá spustí vlnu asociácií. A tie dosť často končia pri pálčivých témach nášho života. Horúca myšlienka potom spúšťa emóciu - môže to byť všeličo: strach, zlosť, úzkosť, des, smútok...“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.