Splachovanie toalety môže roznášať koronavírus. Takto tomu zabránite

Už vieme, že koronavírus sa môže šíriť z človeka na človeka pomocou kvapôčok z kašľania a kýchania. Tie však nie sú jedinou telesnou tekutinou, ktorou môže vírus ďalej putovať. Viaceré štúdie zistili stopy vírusu vo výkaloch infikovaných pacientov.

Sklopte záchodovú dosku

Nová štúdia Amerického fyzikálneho inštitútu hodnotila, ako ďaleko sa tieto častice vírusu môžu šíriť, keď splachujete toaletu. Zistilo sa, že splachovanie toalety z nej môže vyniesť drobné kvapôčky na až takmer meter, ktoré by mohla pristáť na iných povrchoch kúpeľne.

Zistilo sa tiež, že splachovanie vypustilo také malé častice, že sa mohli vznášať vo vzduchu okolo toalety až minútu, kde ich mohol vdýchnuť ďalší užívateľ kúpeľne. Spoločné užívanie kúpeľne môže byť z tohto dôvodu riskantné.

Nie je však jasné, či je množstvo vírusu v týchto časticiach dostatočné na infikovanie inej osoby, ale pred splachovaním by ste pre istotu mali sklopiť záchodovú dosku.

Splachovanie vytvára „vír“ kvapôčok nad misou

Vedci použili model dynamiky tekutín na sledovanie pohybu kvapôčok v záchodovej mise po spláchnutí. Voda z nádrže nad misou sa tlačí dolu do vody v mise a to vytvára turbulenciu a zmeny v prúdení vzduchu.

Vedci študovali dva bežné typy toaletných sifónov. Jeden má jediný vstupný ventil na preplachovanie vody. Druhý má dva vstupné ventily, ktoré vytvárajú rotačný tok. Tieto ventily určujú množstvo tlaku, ktoré voda použitá na preplachovanie aplikuje na odpad v mise. To znamená, že sa vypustia rôzne množstvá odpadovej vody v mise.

Pri oboch typoch toaliet, keď voda z jednej strany vyteká do záchodovej misy, rozstrekuje sa na opačnú stranu a vytvorí sa vír. Vír vyvíja zotrvačnosť vo vzduchu nad misou.

„Preto sa nad sedadlom toalety objaví aj vírenie vzduchu,“ píšu vedci. Simulácia ukazuje, že dvojventilový záchod vytvára ešte rýchlejší vír, čo núti asi 60 percent malých častíc vírusu aby sa dostávali do vzduchu ešte rýchlejšie.

Koronavírus a COVID - 19