Kľúč k tajomstvu Stonehenge? Archeológovia objavili hlboké jamy

Stonehenge je jednou z najvýznamnejších atrakcií v Británii. Tajomný kamenný kruh láka z celého sveta turistov aj ľudí hľadajúcich duševné spojenie s minulosťou. Skutočný účel tejto stavby je však stále zahalený tajomstvom, pripomína agentúra Reuters.

Tím archeológov z niekoľkých univerzít teraz objavil rad jam usporiadaných v kruhu vo vzdialenosti dva kilometre od neolitickej svätyne Durrington Walls, ktorá sa nachádza viac ako tri kilometre od Stonehenge.

Šachty sú v priemere desať metrov široké a päť metrov hlboké. Vyhĺbené boli pred zhruba 4 500 rokmi, teda v rovnakej dobe ako komplex menhirov v Stonehenge.

„Čoby miesto, kde stavitelia Stonehenge žili a slávili, je Durrington Walls kľúčom k odomknutiu príbehu celej širšej oblasti Stonehenge,“ povedal archeológ Nick Snashall z organizácie National Trust, ktorá archeologické náleziská spravuje. „Tento úžasný nález nám ponúka nový vhľad do životov a zmýšľania našich predchodcov z mladšej doby kamennej,“ dodal.

Animácia zobrazuje ďalšiu kruhovú stavbu v blízkosti Stonehenge.

Zdroj: Reuters

​Kruh tvorený jamami je výrazne širší než akákoľvek iná porovnateľná praveká pamiatka v Británii. Vedci ich našli 20, ich pôvodný počet však odhaduje na 30. Objav bol urobený pomocou senzorov a vzoriek, teda bez nutnosti vykonávať vykopávky. Podľa archeológov presné umiestnenie jám napovedá, že dávni obyvatelia Británie mali dômyselný systém pre meranie dlhých vzdialeností.