Ako vidia vedci smrť Kleopatry. Uštipla ju kobra alebo si namiešala vlastný jed?

Vznešená, inteligentná, ctižiadostivá a snáď aj krásna egyptská kráľovná Kleopatra, ktorá túžila po moci, sa preslávila aj tým, že bola milenkou dvoch najmocnejších mužov starovekého sveta - rímskeho cisára Julia Caesara a po jeho smrti i Marca Antonia.

Po dvadsiatich rokoch panovania ukončil jej vládu vpád rímskych vojsk, ktoré viedol Cézarov prasynovec cisár Oktaviánus. Marcus Antonius spáchal samovraždu a samotnú Kleopatru nechal Oktaviánus uväzniť v mauzóleu kráľovského paláca.

Čo by ju čakalo? Hanba, potupa a poníženie. To by rozhodne hrdá Kleopatra nepripustila. Rozhodla sa pre dôstojnú smrť. Až sem sú to všetko známe fakty. Dlhé roky sa predpokladalo, že ku Kleopatre prepašovali v koši s figami jedovatú kobru, ktorá ju a jej dve slúžky uštipla, uvádza Xman.cz.

Podľa iných zdrojov bol had v krčahu a podľa ďalších prepašovala Kleopatra jed do mauzólea v dutom hrebienku a potom ho vypila. Iní tvrdia, že siahla po ihle naplnenej jedom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.