Ako vidia vedci smrť Kleopatry. Uštipla ju kobra alebo si namiešala vlastný jed?

Vznešená, inteligentná, ctižiadostivá a snáď aj krásna egyptská kráľovná Kleopatra, ktorá túžila po moci, sa preslávila aj tým, že bola milenkou dvoch najmocnejších mužov starovekého sveta - rímskeho cisára Julia Caesara a po jeho smrti i Marca Antonia.

Po dvadsiatich rokoch panovania ukončil jej vládu vpád rímskych vojsk, ktoré viedol Cézarov prasynovec cisár Oktaviánus. Marcus Antonius spáchal samovraždu a samotnú Kleopatru nechal Oktaviánus uväzniť v mauzóleu kráľovského paláca.

Čo by ju čakalo? Hanba, potupa a poníženie. To by rozhodne hrdá Kleopatra nepripustila. Rozhodla sa pre dôstojnú smrť. Až sem sú to všetko známe fakty. Dlhé roky sa predpokladalo, že ku Kleopatre prepašovali v koši s figami jedovatú kobru, ktorá ju a jej dve slúžky uštipla, uvádza Xman.cz.

Podľa iných zdrojov bol had v krčahu a podľa ďalších prepašovala Kleopatra jed do mauzólea v dutom hrebienku a potom ho vypila. Iní tvrdia, že siahla po ihle naplnenej jedom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.