Aj sedemdesiatnik môže preskočiť tridsiatnika. Starnutie sa dá spomaliť, hovorí telovýchovný lekár Dušan Hamar

Vraví sa, že staroba je výsadou ľudí, pretože zvieratá vo voľnej prírode sa na prahu starnutia obvykle stanú korisťou niekoho silnejšieho a rýchlejšieho. Súhlasíte?

Záleží na tom, ktoré zvieratá (smiech). Faktom však je, že ako sa zlepšuje zdravotná starostlivosť, ľudia sa dožívajú čoraz vyššieho veku a môžu si starobu „užiť“. Keď si zoberiete demografické krivky, tak najmä v krajinách ako Japonsko je pomyselný strom života takmer až obrátený. Teda starých ľudí je viac ako mladšej populácie.

Takže starnutie je fenomén, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie, lebo demografia hovorí, že aj my nasledujeme vyspelé krajiny. Problémom je však zlý parameter dĺžky života bez zdravotných problémov. U nás si veľa ľudí starobu neužije, ale doslova sa trápia, takže sa tu žiada spomenúť myšlienku Abrahama Lincolna, že treba pridať život k rokom, nielen roky k životu. Asi každý si položí otázku, čo je to vlastne staroba.

Takže čo to je, kedy sa začína fyziologické starnutie?

Presnú príčinu staroby nepoznáme, ale vieme, ako sa prejavuje. Charakteristikou staroby je, že sa strácajú funkčné schopnosti jednotlivých orgánových systémov. Samozrejme, nie je to len jeden moment. Niektoré orgánové systémy sa začínajú zhoršovať už niekedy po dvadsiatom alebo tridsiatom roku života, niektoré až oveľa neskôr.

Existujú pekné krivky pre jednotlivé funkcie. Keď si zoberiete napríklad reprodukčné funkcie u ženy, tie sa znižujú okolo 45 rokov, u mužov neskôr. So starnutím ubúda vytrvalosti, schopnosti zvládať intenzívnejšie zaťaženie dlhší čas, čo nás často obmedzuje. A čo sa v posledných rokoch snažím propagovať, je, že s vekom sa stráca sila. Pretože mnohé aktivity denného života, ako napríklad vstávanie zo stoličky, si vyžadujú stále rovnakú silu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.