Kolektívna imunita proti COVID-19 je nedosiahnuteľná, muselo by zomrieť veľa ľudí, tvrdí štúdia

Podľa vedcov nemožno kolektívnu imunitu dosiahnuť bez úmrtia príliš mnohých ľudí a preťaženia zdravotníckeho systému. Ľudia podľa nich musia zostať opatrní, najmä tí, ktorí sa po zotavení mylne považujú za imúnnych, píše iDNES.cz.

Španielska štúdia o prevalencii koronavírusu trvala tri mesiace a zúčastnilo sa jej takmer sedemdesiattisíc ľudí po celom Španielsku, ktorí za tú dobu trikrát postúpili testovanie. Konečné výsledky zverejnené v časopise Lancet Vedci potvrdili svoje predbežné zistenia, že len malé percento Španielov si po nákaze COVID-19 vyvinulo protilátky.

Neúplná a prechodná imunita

Autori štúdie dospeli k záveru (ktorý naznačujú aj ďalšie výskumy), že protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 zrejme nevydržia príliš dlho. Zhruba 14 percent účastníkov, ktorí boli pozitívne testovaní v prvej fáze výskumu, boli v poslednej fáze negatívni. Tento jav bol najčastejšie u ľudí, u ktorých ochorenie prebiehalo bez príznakov.

„Imunita môže byť neúplná, môže byť prechodná, môže trvať len krátku dobu a potom zmizne,“ uviedla riaditeľka španielskeho zdravotníckeho inštitútu Carlosa III. a vedúci výskumu Raquel Yottiová. Dodala, že ľudia musia ostať naďalej opatrní, najmä tí, ktorí sa po zotavení z choroby mylne považujú za imúnnych.

Hoci COVID-19 udrel na Španielsko tvrdo, odhadovaná prevalencia zostáva nízka a podľa odborníkov nedostatočná pre zaistenie kolektívnej imunity. „Tú nemožno dosiahnuť bez mnohých úmrtí a preťaženia zdravotníckeho systému,“ uviedli

„V tejto situácii je nevyhnutné dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti a snaha o identifikáciu a izoláciu nových prípadov,“ vyhlásila Yottiová. „Nemôžeme teraz povoliť v našom úsilí, musíme naďalej chrániť seba a ostatných,“ podotkla.

Španielsko je piatou najviac zasiahnutou krajinou

Španielska štúdia prišla mesiac po tom, čo tiež odborníci zo Švajčiarska publikovali výskum o protilátkach, ktorého sa zúčastnilo 2 776 ľudí. Aj táto štúdia dospela k záveru, že len malé percento ženevskej populácie malo pozitívny test na prítomnosť protilátok, hoci bolo mesto ohniskom infekcie.

Španielsko, ktoré má 47 miliónov obyvateľov, od začiatku pandémie potvrdilo viac ako 252-tisíc prípadov infekcie koronavírusu. V absolútnom počte zaznamenaných prípadov je Španielsko deviate na svete, podľa úmrtí s COVID-19 je s počtom vyše 28-tisíc siedme.

V prepočte na obyvateľa je ale Španielsko čo do počtu nakazených piatou najviac zasiahnutou krajinou. Najhoršia je situácia v okrese Segria s hlavným mestom Lleida, kde platí karanténa zhruba pre 200-tisíc ľudí. Vláda do 10. júla uzavrela tiež časť severošpanielskej Galície, čo sa dotklo asi 70-tisíc ľudí.

Výnimočný stav kvôli koronavírusu platil v Španielsku od polovice marca do 21. júna, potom začalo platiť nariadenie, ktoré okrem iného predĺžilo povinnosť nosiť rúško na verejnosti, ak nie je možné dodržať bezpečnú vzdálenost. Táto povinnosť platila už od 21. mája, bezpečná vzdialenosť bola dva metre, od 21. júna ju vláda skrátila na 1,5 metra.

Koronavírus a COVID - 19