Päť veľkých otázok o koronavíruse, na ktoré vedci nemajú ani po polroku odpoveď

Koncom decembra 2019 sa objavili správy o záhadnej pneumónii v čískom Wu-chane, meste s 11 miliónmi obyvateľov v juhovýchodnej provincii Hubei. Čínski vedci rýchlo zistili, že príčinou bol nový koronavírus vzdialene súvisiaci s vírusom SARS, ktorý sa objavil v Číne v roku 2003, predtým, ako sa rozšíril do sveta a zabil takmer 800 ľudí.

O šesť mesiacov a viac ako desať miliónov potvrdených prípadov neskôr sa nová pandémia stala jednou z najhorších zdravotných kríz storočia. Na celom svete zomrelo viac ako 500-tisíc ľudí. Vedci rýchlo pracovali na porozumení ochoreniu COVID-19 a vírusu SARS-CoV-2, ktorý ho spôsobuje.

Zistili, ako vírus vstupuje do bunky a napáda ju, ako s ním niektorí ľudia bojujú a ako nakoniec zabije tých ostatných. Identifikovali lieky, z ktorých majú úžitok najťažšie chorí pacienti, a omnoho viac potenciálnych spôsobov liečby, ktoré sú v hre. Vyvinuli takmer 200 potenciálnych vakcín, z ktorých prvá by sa mohla do konca roka ukázať ako účinná.

Ale pri každom pohľade na COVID-19 sa objavujú nové otázky, ďalšie zároveň pretrvávajú. Tak funguje veda. Po šiestich mesiacoch od doby, keď sa svet prvýkrát dozvedel o chorobe zodpovednej za pandémiu, časopis Nature priniesol niektoré z kľúčových otázok, na ktoré vedci stále nemajú odpovede.

Koronavírus a COVID - 19