Vplyv katastrof na pôrodnosť. Príde generácia koroniatok?

„Karanténa? Tak to sa ľudia budú množiť ako králiky,“ šepkalo sa na jar sprisahanecky. Na prvý pohľad to znelo logicky. Slovensko patrilo ku krajinám, na ktoré v marci vlády uvalili koronavírusové domáce väzenie. Prišli sme o krčmy, kiná, koncerty, cestovanie, nákupy aj šport. Jednoducho skoro o všetko, vďaka čomu svoje životy prežívame na verejnosti.

Zostali nám len domáce radosti. Televízia, internet, alkohol, zbierky známok, knihy... A, samozrejme, sex. Zdalo sa viac než isté, že sa začiatok epidémie „čínskeho moru“ o deväť mesiacov prejaví viditeľným nárastom počtu kočíkov, hrkálok a cumlíkov v slovenských uliciach. Keď sú predsa manželské a partnerské páry zatvorené doma, majú viac pokoja na milovanie.

Mýty o katastrofách

Často spomínaná teória BBB („Blackout baby boom“) hovorí, že to takto funguje pri každej prírodnej katastrofe. Tajfúny, zemetrasenia, snehové kalamity a ďalšie strašidelné udalosti sa vraj prejavia výpadkom elektriny. Keď prestane fungovať televízia a svietiť svetlo, čo iné robiť než deti, však? Analýzy štatistických dát však opakovane ukazujú, že teória BBB platí azda len pri menších búrkach.

„Naše výsledky sú veľmi prekvapivé,“ povedal už v roku 2007 novinárom profesor Richard Evans z univerzity v americkom Utahu, kde na túto tému prebehla veľká štúdia. „Kratšie lokálne výpadky prúdu naozaj môžu vytvoriť pár desiatok minút romantiky so zapálenými sviečkami. Ak však bojujete o život, nemáte na sex čas ani náladu.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.