Zaujímavosti o kliešťoch. Parazitológ opisuje aj to, či na nich zaberá repelent a ako nás lovia

V Budějovickom biologickom ústavu Akadémie vied pracuje v laboratóriách parazitológ RNDr. Radek Šíma (42), Ph.D., jeden z najväčších odborníkov na kliešte v Česku, ktorý poskytol rozhovor portálu iDNES.cz.

Nedávno sme sa v krčme dohadovali, k čomu sú vlastne kliešte v ekosystéme dobré. Napríklad v potravinovom reťazci nikoho nezaujímajú, vyzobávajú ich maximálne sliepky, ktoré zožerú všetko. Na čo teda na svete kliešte sú?

To je zaujímavá otázka. Človek sa vždy snaží u všetkých zvierat povedať, k čomu je to dané zviera užitočné. Lenže v prírode to takto nechodí. Ona to nerieši. Kliešť len využil príležitosť. Ten pôvodný roztoč, predchodca kliešťa, to bolo zviera, ktoré skôr žralo nejaké zdochliny a bolo taký predátor. Ale potom počas evolúcie zistilo, že existuje príležitosť na niekom sať krv. Že je to neobsadené pole. Takže kliešť nie je k ničomu užitočný. Neslúži nikomu ani ako potrava. Vtáky ho môžu vyzobnúť, ale nerobia to nijako cielene.

Takže v potravinovom reťazci je vlastne k ničomu.

Existuje taká malá parazitická osička, ktorá sa špecializuje na kliešte. Tá do kliešťov kladie vajíčka a tie sa v nich potom vyvíjajú. Vyliahne sa larva, ktorá kliešťa vyžerie. Dokonca sa aj uvažovalo, že by sa táto osička použila ako biologická zbraň proti kliešťom. Ale nakoniec sa od toho ustúpilo.

Príliš zložité?

Áno, bolo zložité namnožiť a vysadiť do prírody také množstvo osičky, aby to malo nejaký efekt.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.