Úzkosť a stres neničia len dušu. Ako emócie súvisia s naším telom?

Ak nás trápi úzkosť či stres, skôr či neskôr si to odnesie aj náš organizmus. A platí to i naopak. Ako sa teda vymotať z bludiska tiesnivých pocitov? Na úvod vzpriamte chrbát a niekoľko sekúnd sa sústreďte na svoj dych.

Počasie, správy, maily, WhatsApp, facebookové statusy. Toto všetko má väčšina z nás bez problémov v merku. Našej pozornosti zato uniká čosi iné. Čosi, čo náš život ovplyvňuje podstatne viac: vlastné pocity a emócie. Zvlášť tie menej príjemné.

A to z jednoduchého dôvodu – čo nie je príjemné, máme sklon ignorovať, prípadne až popierať. Všetko, čo potláčame, však raz povstane. A to v podobe, ktorú už ignorovať možné nebude. Napríklad ako masívna úzkosť.

Tichá epidémia

Patrí k človeku ako máločo iné, a pritom len málokto z nás rozumie mechanizmu jej vzniku. Aj v bežnom slovníku je – na rozdiel od depresie či stresu, o ktorom ešte bude reč – stále tak trochu tabu.

„Ako keby medzi nami panovala nevypovedaná ideálna predstava, že človek, pokiaľ možno, nemá úzkosť cítiť,“ píše v knihe Úzkosť a jej zmysel jedna z najvýznamnejších svetových psychologičiek Verena Kast.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.