Ľudia, ktorí spia viac ako deväť hodín, si skracujú život, hovorí neurológ

Rozhovor s neurológom Karel Šonkom vyšiel na portáli iDNES.cz.

Keď ma budete mučiť odopieraním spánku, ako dlho to vydržím?

Záleží na vašej odolnosti. Najdlhší dobrovoľný pokus urobil začiatkom 60. rokov americký mladík Randy Gardner (vtedy 17-ročný), ktorý vydržal nespať 11 dní a 25 minút. Ďalšie pokusy spojené s rekordami mali trvania do piatich dní. Potkany vydržia nespať tri nedele, potom zahynú.

V roku 1968 prebiehala v Československu štúdia so spánkovou depriváciou (nedostatok spánku, pozn. red.) u vysokoškolákov a bolo prekvapujúce, že v rámci záťažových testov, ktoré študenti opakovane počas štúdie vykonávali, sa im zlepšila fyzická kondícia. To znamená, že spánková deprivácia vadí hlavne mozgu, ale svalom a srdcovo-cievne sústave bezprostredne nie.

Je vôbec možné, aby človek nikdy nezaspal a potom zomrel vyčerpaním organizmu?

Ak človeku nikto v zaspatí nebráni, nakoniec vždy zaspí. Ale je jedna choroba, ktorá sa nazýva fatálna familiárna insomnia a ktorá sa prejavuje hlavne neschopnosťou spať. Je to ochorenie celého mozgu vrátane štruktúr, ktoré sú pre spánok nevyhnutné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 96% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.