Do prírody radšej s vodou a dezinfekciou. A strážte si očkovanie na tetanus

"Vždy je nevyhnutné ranu riadne prezrieť a ošetriť, najmä dezinfekciou, a v určitých prípadoch skontrolovať, či je poranený správne očkovaný proti tetanu," zdôrazňuje pre Lidovky.cz Ivana Bogrová, primárka Oddelenia praktických lekárov Fakultnej nemocnice u svätej Anny v Brne.

Interval pravidelného očkovania je u dospelých 15 rokov, u osôb nad 60 rokov je to 10 rokov. Deti sú očkované proti tetanu na základe očkovacieho kalendára väčšinou poriadne.

Čo keď ale zaočkovaní nie sme? "U neočkovaných sa aj nepatrné zranenie môže stať vstupnou bránou nákazy touto stále smrteľnou chorobou," varuje brnenská lekárka.

Ďalšia obávana choroba je besnota. "Na našom území bola našťastie už odstránená. Avšak pri poranení zvieraťom v iných krajinách to tak byť nemusí. To si musí každý cestovateľ zistiť," pripomína doktorka Bogrová.

Rana po pohryznutí alebo poškriabani voľne žijúcimi zvieratami v prírode sa môže bez riadneho ošetrenia infikovať, zhnisať a spôsobiť komplikácie.

Mláďatá nehladíme

Človek sa od zvierat môže nakaziť aj inými chorobami. Zvlášť pozor musíme dávať u detí pozor na poranenie v prírode žijúcimi mláďatami, ako sú ježkovia, veveričky, krtkovia, králiky, ale aj vtáky.

Ak ide o zranenia povrchné, potom je nutné ranu ihneď vymyť, najlepšie vodou a mydlom, potom znovu umyť vodou a dezinfekčným roztokom, poprípade prekryť obväzom.

Toto vybavenie by podľa doktorky Bogrovej mal mať každý vo svojej vreckovej cestovnej lekárničke.

Ak je poranenie povrchné, spravidla sa zahojí po bežnom ošetrení. Niekedy sa ale bez pomoci lekára nezaobídeme - môže byť nutný chirurgický zákrok, zošitie rany a podávanie antibiotík.

Časté uhryznutie kliešťom

V súčasnej dobe je veľmi časté uhryznutie kliešťom. Po návrate z prírody je nutné sa nechať ihneď prehliadnuť inou osobou, a to celé telo, najmä skryté miesta a záhyby, ktoré kliešť vyhľadáva.

Ak už ich objavíme, použijeme dezinfekčný roztok a vyberieme ich na to určenou pinzetou. Kliešť uchopíme čo najbližšie pokožky a "vykýváme" von. Potom opäť aplikujeme dezinfekciu.

Odporúča sa nechať si pozrieť kožu ešte aj na druhý deň, či sme ďalšieho kliešťa neprehliadli. Na kliešťa rozhodne nesmieme siahať holou rukou, nestláčame ho.

Nasledujúce dni sledujeme zdravotný stav. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach ihneď vyhľadáme lekára.

"Najúčinnejšou prevenciou kliešťového zápalu mozgu je očkovanie. Rozhodne ho odporúčam. Proti borelióze zatiaľ vakcína nie je, ale ak kliešťa odstránime do 24 hodín, prenos infekcie je menej pravdepodobný," uzatvára primárka Bogrová.