Tínedžeri a mladí ľudia, ktorí vapujú, majú päť až sedemkrát väčšiu šancu, že chytia COVID-19

U mladých ľudí môže byť menej pravdepodobné, že budú mať závažný priebeh ochorenia COVID-19, ale odborníci v oblasti zdravotníctva už dlho varovali, že vapovanie môže zvýšiť ich zraniteľnosť. Vedci teraz majú údaje, ktoré to dokazujú.

Nové dôkazy od vedcov na Stanfordskej lekárskej fakulte zistili, že u dospievajúcich a mladých dospelých, ktorí vapovali, bola päť až sedemkrát vyššia pravdepodobnosť pozitívneho testu na COVID-19 ako u ich rovesníkov, ktorí to nerobia.

Veľké riziko

Štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise Journal of Adolescent Health, sa opierala o výsledky prieskumu na vzorke 4 351 ľudí vo veku od 13 do 24 rokov v USA. Je prvou, ktorá skúma súvislosť medzi vapingom a náchylnosťou na koronavírus.

„Dospievajúci a mladí dospelí musia vedieť, že ak fajčia elektronické cigarety, je pravdepodobné, že budú bezprostredne ohrození COVID-19, pretože si poškodzujú pľúca,“ uviedla Bonnie Halpern-Felsherová, profesorka pediatrie na Stanforde, ktorá bola spoluautorkou štúdie.

„Táto štúdia nám veľmi jasne hovorí, že mládež, ktorá vapuje alebo fajčí e-cigarety a obyčajné cigarety, je vystavená zvýšenému riziku a nejde iba o malé zvýšenie rizika, ale o veľké riziko,“ dodal Shivani Mathur Gaiha, hlavný autor štúdie.

Správa z Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb uverejnená koncom júla zistila, že takmer 20 percent mladých, predtým zdravých pacientov sa nezotavilo ani po dvoch až troch týždňoch trvania COVID-19.

Viacero vysvetlení

Vedci z Stanfordu sa preto rozhodli preskúmať potenciál vapingu ako rizikového faktora medzi týmito mladými, inak zdravými ľuďmi. A našli nápadný odkaz. Subjektom prieskumu, ktoré uviedli, že v minulosti užívali e-cigarety, bol s o päťkrát väčšou pravdepodobnosťou diagnostikovaný COVID-19.

Diagnóza bola sedemkrát pravdepodobnejšia u ľudí, ktorí aj vapovali aj fajčili cigarety. U tých, ktorí za posledných 30 dní robili oboje, sa s takmer päťkrát väčšou pravdepodobnosťou vyskytli príznaky.

Pre tieto výsledky existuje niekoľko možných vysvetlení. Halpern-Felsherová uviedla, že spôsob, akým ľudia užívajú svoje elektronické cigarety - zdieľajú ich s ostatnými, dotýkajú sa úst alebo náustka zariadenia - by mohol prispieť k šíreniu vírusu.

Je tiež možné, že aerosóly, ktoré ľudia vdychujú z elektronických cigariet, by mohli vírus prenášať. Mnoho vedcov však má podozrenie, že existuje priame spojenie medzi vapovaním, poškodením pľúc a náchylnosťou na koronavírus.