IQ a správanie ovplyvňuje množstvo zelene, zistili vedci

Parky, záhrady, sady a podobné miesta plná rastlín zohrávajú kľúčovú úlohu pri dospievaní, tvrdia členovia výskumných tímov na univerzitách v belgickom Hasselte a Gente.

Podľa nich by mohlo viac zelených plôch v mestách viesť k posunu IQ populácie, uvádzajú Lidovky.cz. Ďalším benefitom má byť zníženie výskytu problémov s nadmierou agresie či nedostatkom pozornosti.

Väčšie množstvo zelene má totiž za následok nižšie znečistenie ovzdušia a menší hluk, čo podľa spoluautorky štúdie Esme Bijensovej vedie k stabilnejšiemu psychickému stavu.

"Tieto zistenia sú dôležité pre urbanistov k vytvoreniu optimálneho prostredia pre deti, aby naplno využili svoj potenciál," povedal pre britský denník The Independent profesor Tim Nawrot z univerzity v Hasselte.

Podľa denníka skúmali vedci vývoj u približne 700 ľudí vo veku od ôsmich do pätnástich rokov, pričom zistili celkové zvýšenie IQ o viac ako dve jednotky u tých, ktorí žili v blízkosti miest pokrytých zeleňou. Pri vyhodnocovaní výsledkov brali experti do úvahy tiež napríklad vzdelanie a finančné zázemie rodičov.

"Naše výsledky nie sú ovplyvnené socioekonomickým zázemím účastníkov. Súvislosť medzi zeleňou a inteligenciou bola zistená u detí rodičov s vysokou i nízkou úrovňou vzdelania," uviedla Bijensová.

Aj napriek všetkým zisteniam vedci priznávajú, že zeleň má u niektorých na IQ malý vplyv, či takmer žiadny. Zhodujú sa však, že celkovo dostatok rastlín môže spôsobiť posun IQ populácie do vyšších sfér.