Čo o nás prezradí minulosť. Predkovia určujú našu povahu aj zdravie

To, že nemá potomkov, nemôže vziať zmysel existencii nijakého významného človeka. Ale viac než to: celý rad predkov, ktorý k nemu vedie, získal by už len samým významom tejto existencie svoj vrcholný zmysel.

Tieto slová napísal rakúsky neurológ a psychiater Viktor Frankl, ktorý prežil holokaust. Bez ohľadu na to, že ho k tomuto poznaniu viedla osobná tragická skúsenosť, naznačujú jeho slová to, čo je v poslednom období veľmi aktuálne.

Minulosť sme na jednej strane nikdy nehádzali za seba s takou ľahkosťou, no zároveň nebola pre nás nikdy taká dôležitá. Pátranie po predkoch či vytváranie rodostromov je populárne ako nikdy predtým.

Skúmame nielen potenciálnych šľachtických praprapradedov z 18. storočia, ale pre mnohých sa objektom záujmu stávajú aj omnoho mladšie ročníky z praktického hľadiska – v ich génoch hľadáme možné príčiny našich chorôb či odpoveď na otázku, prečo nám nie je dopriate mať vlastných potomkov.

A veľkú vlnu popularity zažíva znovuobjavovanie a vracanie sa k zručnostiam starých či prastarých rodičov – od tradičných remesiel až po také „obyčajnosti“, ako je pečenie domáceho chleba z kvásku, zaváranie, alebo stavba domov z prírodných materiálov.

No zároveň asi nikdy nedelila generáciu starých rodičov a vnukov taká mentálna priepasť ako v tomto období. Čo nám teda návrat ku koreňom prináša? Na ktoré otázky dáva odpoveď a ktoré necháva otvorené? A máme vôbec chuť sa pýtať, odkiaľ sme prišli pre to, aby sme pochopili, kam smerujeme?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.