Plutva dlhá ako človek. Vedci odhalili, koľko meralo slávne monštrum z hlbín

Megalodon, ktorý obýval oceány pred 23 až tromi miliónmi rokov, podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Scientific Reports meral až 16 metrov a jeho chrbtová plutva dosahovala výšky dospelého človeka, píše denník The Guardian.

Vyhynutého žraloka v posledných rokoch preslávili najmä televízne dokumentárne programy a tiež Hollywood v akčného trháku MEG: Monštrum z hlbín z roku 2018.

Zástupca triedy paryby je vzdialeným predchodcom dnešného žraloka bieleho, ktorý mnohokrát dosahuje dĺžku vyše šesť metrov a ktorého miery spoločne s ďalšími štyrmi druhmi žralokov vedci využili pri výpočte veľkosti Megalodona.

Vo výsledku bol prehistorický zástupca triedy paryby dlhý 16 metrov, z čoho zhruba 4,65 metra tvorila hlava a 3,85 metra chvost. Chrbtovú plutvu mal vysokú 1,62 metra.

Zdroj: Wikimedia Commons

„Vždy som bol blázon do žralokov. Ako vysokoškolák som sa potápal so žralokmi bielymi v Juhoafrickej republike - samozrejme v ochrannej oceľovej klietke,“ uviedol paleobiolog Jack Cooper z univerzity v Bristole, ktorý sa na štúdii podieľal a nazval ju svojím "vysnívaným projektom".

„Megalodon bol vlastne tým zvieraťom, ktoré ma v šiestich rokoch inšpirovalo dať sa na paleontológiu,“ povedal Cooper. „Vzhľadom na to, že máme akurát veľa samostatných zubov, je štúdium celého zvieraťa ťažké,“ dodal.