Alarmujúce zistenie: za 46 rokov zmizli dve tretiny voľne žijúcich zvierat, tvrdí štúdia

Populácia voľne žijúcich zvierat sa od roku 1970 zmenšila v priemere o dve tretiny, upozorňuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vo svojej dnes zverejnenej správe. Za hlavné dôvody pokladá výrub lesov kvôli poľnohospodárstvu, nadmerný rybolov a obchod s divokými zvieratami.

Populácie cicavcov, vtákov, obojživelníkov, plazov a rýb sa v rokoch 1970 až 2016 zmenšili v priemere o 68 percent, uvádza správa, ktorá celosvetovo sledovala 20 811 populácií a 4 392 druhov zvierat. Pričom trend nespomaľuje.

Tropické lesy mizli závratne rýchlo

Medzi najviac zasiahnuté druhy patria sladkovodné živočíchy, gorily východné nížinné v Konžskej demokratickej republike alebo papagáj sivý v Ghane.

"Hlavným dôvodom tohto dramatického úbytku je odlesňovanie a v širšom zmysle úbytok prirodzeného prostredia, spôsobený tým, ako produkujeme a konzumujeme jedlo," priblížila Fran Priceová, ktorá vo WWF vedie oddelenie zaoberajúce sa stavom lesov. Konkrétne ukázala na komerčné poľnohospodárstvo v tropických a subtropických oblastiach, vrátane produkcie palmového oleja, sóje a hovädzieho mäsa.

Tropické lesy v minulom roku mizli závratnou rýchlosťou. Každých šesť sekúnd zmizol les s rozlohou jedného futbalového ihriska, píše spravodajská a informačná spoločnosť Thomson Reuters Foundation s tým, že ich ochrana je považovaná za kľúčovú v boji s klimatickými zmenami a to vďaka tomu, že pohlcujú oxid uhličitý.

Ochrana existujúcich a obnova poškodených lesov podľa ekológov pomôže znížiť riziko záplav, spomaliť globálne otepľovanie a ochrániť biodiverzitu.

Problém aj z hľadiska chorôb

Vedci sa domnievajú, že rozsiahly výrub lesov je tiež hlavným faktorom v šírení chorôb prenášaných zo zvierat na človeka.

"S odlesňovaním a zvýšenou interakciou medzi voľne žijúcimi zvieratami, domácimi zvieratami a človekom sa zvyšuje šanca rozšírenia zoonotických chorôb ako je ebola alebo covid-19," doplnila Priceová s tým, že lesy v tomto smere fungujú ako prirodzená hradba.

"Ničíme náš svet, jediné miesto, ktoré nazývame domovom. Riskujeme naše zdravie, bezpečnosť a prežitie tu na Zemi. A teraz nám príroda posiela zúfalé SOS. Pričom čas uteká," povedala BBC výkonná riaditeľka Tanya Steeleová.