Vymieranie cicavcov naberá rýchlosť, blíži sa druhá vlna

Vyhynutie cicavcov siahajúce až do obdobia pred 126-tisíc rokmi malo viac spoločného s negatívnymi vplyvmi ľudstva ako akékoľvek minulé klimatické faktory. Horšie však je, že výpočty štúdie v Science Advances naznačujú, že tento fenomén postupuje rýchlosťou, aká nikdy predtým nebola, pričom úhyny druhov cicavcov s blížiacim sa 22. storočím dosiahnu ešte rýchlejšie tempo.

„Na základe súčasných trendov v blízkej budúcnosti predpovedáme eskaláciu rýchlosti nebývalého rozsahu,“ vysvetľuje výskumný tím vedený výpočtovým biológom Tobiasom Andermannom zo švédskeho Göteborgu.

Silný vplyv ľudskej činnosti

Pomocou bayesovského modelovania sa vedci snažili štatisticky vyhodnotiť, či vymieranie druhov cicavcov za posledných 126-tisíc rokov, teda od začiatku neskorého pleistocénu, možno s väčšou pravdepodobnosťou pripísať ľudským alebo klimatickým faktorom.

V tomto časovom rámci vyhynulo najmenej 351 druhov cicavcov, aj keď asi 80 z nich skutočne vymrelo len za posledného zhruba pol tisícročia, od roku 1500 nášho letopočtu. Na základe nových výpočtov tím tvrdí, že súčasná miera vymierania je dnes zhruba 1 700-krát vyššia, ako bola na začiatku neskorého pleistocénu.

Vedci tvrdia, že môžeme očakávať, že vyhynutie 351 druhov sa odvtedy zopakuje už za ďalších 810 rokov, zatiaľ čo prvýkrát to trvalo 126-tisíc rokov. Keď sa pozrieme späť na celú tú dobu, údaje naznačujú, že jedinou najväčšou hypotetickou príčinou minulých vyhynutí je ľudský druh.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.