Z Egypta hlásia cenný nález. Sarkofágy, ktoré 2 500 rokov nikto neotvoril

Nález urobili v novo objavenej studni v Sakkáre asi 30 kilometrov južne od metropoly Káhiry. Trinásť zdobených rakví našli vedci pred niekoľkými týždňami, následne však narazili na ďalších štrnásť. Nález je podľa expertov jeden z najväčších svojho druhu.

Na zverejnených fotkách je vidno farebne maľované a dobre zachovalé drevené rakvy a ďalšie menšie artefakty.

V Sakkáre, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa pochovávalo viac ako tri tisícky rokov a vyše dve milénia slúžila ako pohrebisko pre niekdajšie hlavné mesto Dolného Egypta Memfis.

"Úvodná ohliadka naznačuje, že sú tieto rakvy úplne zatvorené a neboli otvorené od doby, kedy ich pochovali," uviedol vo vyjadrení egyptský minister pre pamiatky a cestovný ruch Chálid Anan.

Na mieste teraz pokračujú výkopové práce a experti sa snažia zistiť viac podrobností o pôvode sarkofágov. Ministerstvo uviedlo, že sa chystá zverejniť "ďalšie tajomstvo" na tlačovej konferencii v najbližších dňoch.

Egypt sa v posledných rokoch snaží viac propagovať svoje archeologické nálezy, aby oživil ochabujúci turistický priemysel, ktorý je zásadný pre ekonomiku krajiny, poznamenala britská stanica BBC.