Kancelárske peklo. Kvôli sedavému zamestnaniu môžeme dokonca aj vyhynúť

Možno vám príde titulok článku prehnaný, ale sedavé zamestnanie bez ohľadu na to, či je to kancelária, alebo napríklad prepážka na pošte či kasa v supermarkete, so sebou prináša oveľa závažnejšie následky, než si dokážete a chcete vôbec pripustiť, píše portál iDNES.cz.

Všetci tak nejako vedia, že sedieť osem hodín na zadku iba s malými prestávkami na záchod, kávu alebo obed neprináša telu nič dobré. Pre človeka je to paradoxne najmenej prirodzená poloha.

„Z pohľadu evolúcie bolo ľudské telo stvorené, aby behalo, stálo alebo spalo, nie na sedenie, ktoré je potrebné kompenzovať pohybom. Na osem hodín denne za stolom pripadá minimálne hodina intenzívneho cvičenia,“ upozorňuje neurológ Martin Ján Stránský.

Dlhé sedenie je obrovský nápor na skupinu sedacích svalov vedúcu od panvy ku stehennej kosti, najviac potom trpí tzv. hruškovitý sval, ktorý stabilizuje bedra. Vďaka nemu je možné presúvať váhu z jednej nohy na druhú, udržiavať rovnováhu, dvíhať a otáčať stehná.

Pohromou je, ak si dáte nohu cez nohu a v tejto polohe pravidelne zostávate, čo nie je nič neobvyklé. Mnoho ľudí nohy pri sedení kríži automaticky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.