Zápach sava, kašeľ tuberáka aj covidové prsty. Chorí popísali rôzne príznaky koronavírusu

Hlavné príznaky choroby COVID-19 sú dýchavičnosť či pocit sťaženého dýchania, suchý kašeľ a horúčka trvajúca dlhšie ako dva dni.

Ako však podotýkajú sami zdravotníci, príznakov môže byť oveľa viac. Líšia sa svojou intenzitou aj trvaním a u každého nakazeného sú veľmi individuálne. To dokladajú aj príbehy nakazených, ktorí chorobu pre iDNES.cz popísali.

V minulých mesiacoch sa ukázalo, že koronavírus nie je len obyčajná chrípka, pretože spôsobuje celý rad symptómov.

​„Z toho, čo vieme, môže dochádzať k strate čuchu alebo k obmedzeniu kvality čuchu a chuti, ktoré môže pretrvávať dlhšiu dobu, napríklad až niekoľko mesiacov,“ uviedol napríklad virológ Pavel Plevka.

Symptómov koronavírusu je celá škála, líšia sa intenzitou aj trvaním u jednotlivých pacientov. Kým niekto po pozitívnom teste počas karantény uprace celý byt, iný sa úplne nezotaví ani po mesiaci.

A príznaky sa môžu líšiť aj s vekom; napríklad u starších ľudí lekári pozorujú aj iné problémy, ako zažívacie problémy, dezorientácia či extrémnu únavu.

Strata čuchu prišla až po niekoľkých dňoch

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.