COVID-19 môže spustiť vlnu neurologických chorôb, varujú experti

Päť rokov po pandémii španielskej chrípky v 19. storočí došlo až k trojnásobnému zvýšeniu výskytu Parkinsonovej choroby.

Vírus spustí zápal mozgu

Kevin Barnham z Floreyovho inštitútu pre neurovedy a duševné zdravie uviedol, že verí, že po tejto pandémii bude nasledovať podobná „tichá vlna“ neurologických chorôb.

„Parkinsonova choroba je komplexné ochorenie, ale jednou z príčin je zápal. Vírus pomáha tento zápal riadiť,“ povedal.

„Akonáhle sa zápal dostane do mozgu, spustí sa kaskáda udalostí, ktoré môžu nakoniec viesť k Parkinsonovej chorobe.“ Vedci načrtli svoje obavy v štúdii publikovanej v časopise Journal of Parkinson's Disease.

Mozog sa zapáli z vírusu, potom sa objaví niečo iné, čo neskôr spôsobí väčšie škody a nakoniec sa rozvinie Parkinsonova choroba. „Dôkazy naznačujú, že spúšťače Parkinsonovej choroby sú z tohto vírusu,“ uviedol Barnham.

Nerozvinie sa u každého

Podľa vedúcej laboratória na univerzite v Adelaide Lyndsey Collins-Prainovej nie je isté, že u každého človeka, ktorý má COVID-19, sa rozvinie Parkinsonova choroba.

Povedala, že vedci potrebujú lepšie porozumieť tomu, aké je pravdepodobné, že u ľudí s COVID-19 sa ochorenie v budúcnosti rozvinie. „Potrebujeme vedieť, ako sa môžu príznaky meniť a vyvíjať v priebehu času,“ povedala Collins-Prainová. 

​U ľudí s Parkinsonovou chorobou sa problémy ako strata čuchu môžu prejaviť 10 rokov predtým, ako sa u nich vyskytnú akékoľvek fyzické príznaky.

Vedci z Floreyovho inštitútu preto pracujú na skríningovom nástroji na testovanie pachových testov pre všetkých vo veku nad 50 rokov.

Ten by meral schopnosť správne cítiť a testoval by funkciu iných častí mozgu, ktorých výsledky môžu signalizovať včasné príznaky Parkinsonovej choroby.

Vážne dôsledky 

Collins-Prainová uviedla, že včasná diagnóza by mohla viesť k včasnému zásahu a zastaviť odumieranie mozgových buniek.

Šesť miliónov ľudí na celom svete má Parkinsonovu chorobu a predpokladá sa, že tento počet sa v nasledujúcich 20 rokoch zdvojnásobí.

„Pridajte k tomu tichú vlnu COVID-19 a tieto čísla explodujú a budú z toho vážne spoločenské a ekonomické dôsledky,“ varoval profesor Barnham.