Bábätká kŕmené z fľaše môžu prehltnúť až milióny mikroplastov denne

Mnoho z týchto čiastočiek sa z tela vylúči na záver tráviaceho procesu, hovoria vedci. Vo výskume plánujú pokračovať, aby zistili, koľko z takto prijatých mikroplastov sa môže dostať do krvného obehu a ďalších častí tela.

Vedci zistili, že pri doporučenom procese sterilizácie plastových fľašky vysokou teplotou a príprave dojčenského mlieka podľa návodu uvoľňujú fľaše milióny mikroplastov a bilióny ešte menších nanoplastov.

Pri testoch použili dojčenské fľaše z polypropylénu, ktoré tvoria až 82 percent svetového trhu. Ich najčastejšou alternatívou sú sklenené nádobky.

Polypropylén je jedným z najbežnejšie používaných plastov a predbežné testy vedcov zistili, že kanvice a nádoby na potraviny tiež uvoľňujú milióny mikroplastov na liter tekutiny.

O mikroplastoch v okolitom prostredí je známe, že kontaminujú ľudskú potravu a nápoje, avšak štúdia ukázala, že príprava jedla v plastových nádobách môže viesť k vystaveniu mikroplastom v tisícnásobne vyšších rádoch.

Zdravotné dôsledky zatiaľ nie sú známe, ale podľa vedcov je nevyhnutne nutné túto záležitosť ďalej skúmať, predovšetkým pokiaľ ide o deti.

"Boli sme úplne ohromení, koľko mikroplastov detské fľašky uvoľňovali," uviedol profesor John Boland z vysokej školy Trinity College v írskom Dubline.

Profesor Oliver Jones z Univerzity RMIT v austrálskom Melbourne, ktorý sa na štúdii podieľal, poukázal na skutočnosť, že ide o odhady množstva mikroplastov, ktorým môžu byť deti vystavené, nie o meranie.

"Rodičia by sa nemali cítiť previnilo, že deti kŕmia z plastových fľaštičiek. Avšak táto štúdia ukazuje, že problém mikroplastov je pravdepodobne oveľa väčší, než si myslíme, a musíme to začať lepšie skúmať a chápať," dodal Jones.