Zápal ako skrytá hrozba. Pozrite sa, ako vás môže pripraviť o zdravie

„Slabá alebo nepatričná odpoveď. / Tlenie namiesto zápalu. Dutiny zaliate hlienom, tiene, žily, ložiská a sloje. / Ohňovzdorné. // Indukovať schopnosť obrany. / Posilniť, vylepšiť, nahradiť, ponúknuť novú: // Z neduživého vytvoriť funkčného, integrovateľného jedinca.“

Mária Ferenčuhová v zbierke Imunita zachytáva podstatu existencie zápalu básnicky, ale v zásade presne. Príjemný nie je nikomu a za žiadnych okolností, ale bez neho by sme neprežili.

​Slovami lekárov: „Zápal, po latinsky inflammatio, je stereotypná obranná odpoveď organizmu, ktorú vyvoláva poškodenie alebo deštrukcia tkanív. Jeho cieľom je odstránenie škodliviny (baktéria, vírusy) a poškodeného tkaniva (zvyšky nekrotických buniek). Okrem toho sa pomocou zápalu zneškodňujú látky uvoľnené z rozpadnutých buniek a vykoná sa oprava poškodeného tkaniva,“ píšu František Ništiar a Peter Dombrovský z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

Pozrite si v našej galérii, ktoré potraviny obsahujú protizápalové látky, a ktoré potraviny naopak pôsobia prozápalovo: 

​Zápal sa však podobá ohňu. Kým má naše telo nad ním plnú moc, zničí vďaka nemu všetko, čo mu škodí. Keď tú moc stratí, začne zápal stravovať telo samotné. Ako dodávajú spomínaní lekári: „Mechanizmy, ktoré sa pri zápale uplatňujú, môžu vyústiť nielen do obranných, ale aj do samopoškodzujúcich dejov.“

A súčasná veda čoraz viac odhaľuje zápal ako viac či menej skrytého protagonistu aj pri diagnózach, s ktorými by nám ho nenapadlo spájať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.