Koronavírus sa vie zmeniť na zabijaka aj kvôli prehnanej imunite

Imunitný systém začne v takom prípade „likvidovať“ aj zdravé bunky, aby ochránil celok. Bohužiaľ, niekedy táto deštrukcia ohrozuje život. Ak teda vírus ihneď nezničí imunitou ochránené pľúca, môžu v dôsledku premrštenej obrany vznikať život ohrozujúce zápaly inde v tele. Preto je podľa imunológov nutné imunitnú reakciu správne regulovať.

"Dá sa to prirovnať k policajnému zásahu proti zločincom. Aj tam sa stáva, že strela usmrtí nevinne prihliadajúceho človeka," povedal portálu Lidovky.cz imunológ a bývalý šéf Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR Václav Hořejší.

Primárnou vecou podľa neho je nedať vírusu príležitosť, aby sa uchytil, rozšíril a zaplavil celé telo. K tomu je potrebné, aby boli k dispozícii zbrane imunitného systému. Tých je rad.

"Všetky sú ale viac či menej" dvojsečné "- prakticky vždy je ich nasadenie sprevádzané imunopatologickými vedľajšími účinkami. Tie s

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.