Vedci: Proti koronavírusu môže pomôcť ústna voda, vírus zničí do 30 sekúnd

Experti zatiaľ testovali účinky ústnych vôd iba v laboratórnych podmienkach, klinické testovanie na pacientoch majú ešte len pred sebou.

Autori výskumu vo svojej správe uvádzajú, že ústna voda obsahujúca antiseptickú látku cetylpyridíniumchlorid (CPC) v množstve minimálne 0,07 percenta dokáže koronavírus obsiahnutý v slinách efektívne ničiť.

V laboratóriu po dobu 12 týždňov simulovali podmienky podobné tým, ktoré panujú v ústnej dutine a merali, ako rôzne značky ústnych vôd znižujú množstvo vírusu v ústach.

"Hoci je táto laboratórna štúdia povzbudivá a je krokom vpred, potrebujeme samozrejme ďalší výskum...Musíme porozumieť tomu, či efekt ústnych vôd, ktorý sme videli v laboratóriu, bude fungovať aj u pacientov," citoval denník The Independent šéfa výskumného tímu Davida Thomasa.

Klinické testovanie by podľa neho malo skončiť na začiatku budúceho roka.

"Táto štúdia podporuje ďalšie poznatky o tom, že niekoľko bežne dostupných ústnych vôd určených pre prevenciu paradentózy môže deaktivovať vírus SARS-CoV-2 i ďalšie koronavírusy," dodal spoluautor výskumu Richard Stanton.