Premorenie? Odvážny sen, tragické následky. Kolektívna imunita funguje inak

Ak pred pol rokom išlo o ambiciózny sen, reálne čísla zo sveta ho definitívne pochovali. Premorovanie nikde nefungovalo a jeho cena by bola tragická. Prečo?

Slovo "premoriť" sa na jar šírilo skoro rýchlejšie ako covid. Začiatkom apríla sa tento ľudový termín dostal do médií a získal si relatívne malú, no hlasnú skupinu priaznivcov.

Kým na jar mohlo ísť o nádejne vyzerajúcu stratégiu, dáta z posledných šiestich mesiacov odhaľujú, prečo premorenie funguje len na papieri. Tri hlavné problémy uvádzame hneď skraja článku, potom sa k nim ešte vrátime:

  • Draho vykúpená imunita:

Dáta zo zahraničia (Brazília, Británia, Švédsko) ukazujú, že nechať vírusu relatívne voľný priebeh znamená obrovské straty na životoch a vedie k náporu na systém zdravotníctva.

Jesenné dáta navyše ukazujú, že ani to nezabránilo obávanej druhej vlne infekcie. Žiadna krajina zatiaľ nedosiahla takú mieru nákazy, aby mohla ťažiť so získanej kolektívnej imunity.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.