Koronavírus zabíja viac mužov. Čo všetko je za tým?

Tohtoročná pandémia COVID-19 už po celom svete zabila vyše 1,3 milióna ľudí. Nech už však hovoríme o jej obetiach v Číne, v Európe alebo v USA, takmer všade platí, že väčší počet zosnulých tvoria muži. Výnimkami sú napríklad Južná Kórea alebo Švajčiarsko. Podľa vedcov hrajú v tejto smutnej štatistike úlohu tak genetika, ako aj spoločenské a kultúrne faktory, uvádzajú Lidovky.cz.

Washington Post píše, že v USA na chorobu spôsobenú novým koronavírusom k polovici októbra zomrelo o 17-tisíc viac mužov ako žien. Na každých desať žien, ktoré padli za obeť COVID-19, pripadalo 12 mužov.

Rola T-lymfocytov

Rozdiel v priebehu ochorenia si najskôr všimli v Číne, kde epidémia prepukla. Ako prvé vysvetlenie sa ponúkala skutočnosť, že v krajine draka je medzi aktívnymi fajčiarmi oveľa viac mužov ako žien.

Vyzeralo to preto, že nepomer úmrtí spôsobujú ich vopred oslabené pľúca, imunita a dýchacie cesty. Keď sa však choroba dostala do Európy, kde sú vo väčšine krajín rodové rozdiely v populácii fajčiarov zanedbateľné, teória sa nepotvrdila. Bolo potrebné hľadať dôvody inde.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.