Covid spôsobuje aj dlhotrvajúce následky. Pozrite sa, ktoré to sú

COVID-19 je choroba, po ktorej prekonaní má časť pacientov dlhodobé následky. Niektorí ľudia nie sú úplne zdraví, aj keď sa vyliečili z infekcie a majú negatívne testy na prítomnosť vírusu v tele. Môžu mať dušnosť.

Nemôžu sa poriadne rozbehnúť a ťažko popadajú dych. Čo sa vlastne s ich organizmom deje a ako sa následky "dlouhotrvajúcecho" covidu prejavujú?

"V súvislosti s možnými dlhodobými následkami COVID-19 sa najčastejšie hovorí o riziku zjazvenia pľúcneho tkaniva čiže rozvoju pľúcnej fibrózy," hovorí pľúcny lekár Milan Sova. Pôsobí ako zástupca prednostu Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy Fakultnej nemocnice Olomouc.

"Ak by bola postihnutá dostatočná plocha pľúc, k čomu u drvivej väčšiny pacientov nedochádza, môže skutočne dôjsť k rozvoju dýchavičnosti," opisuje Sova. "Pri takýchto pacientov najpravdepodobnejšie ide o nadmernú imunitnú odpoveď na infekciu vírusom SARS-CoV-2."

Fibróza pľúcneho tkaniva

Následkom nadmernej reakcie ľudského tela na koronavírusovú infekciu môže byť náhrada časti funkčného pľúcneho tkaniva nefunkčným väzivom.

"Pochopiteľne nemôže nijako prispievať k základnej funkcii pľúc, ktorou je výmena kyslíka a oxidu uhličitého medzi krvou a okolitým vzduchom," hovorí olomoucký pneumológ.

Dlhodobé následky COVID-19

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.