Cvičenie v chlade môže spáliť viac tukov, ukazuje nový výskum

V štúdii publikovanej v Journal of Applied Physiology s 11 dospelými dobrovoľníkmi, ktorí boli mierne fit a s nadváhou, sa oxidácia lipidov, čo je odborný výraz pre spaľovanie tukov, zvýšila počas cvičenia v chladnejšom prostredí pri nula stupňov Celzia viac ako trikrát v porovnaní s termoneutrálnym prostredím okolo 21 stupňov Celzia.

Účastníci prešli súborom HIIE cvičení, ktoré sú známe vysoko intenzívne intervalové tréningy, pri každej teplote: desať 1-minútových cyklistických šprintov s 90-percentným úsilím, po ktorých nasledovalo 90- sekundové cyklistické etapy s 30-percentným úsilím, s ochladením na konci oboch cvičení.

Keď sú naše telá aktívne, sú schopné lepšie spracovávať živiny a pravidelné hladiny tukov v krvi. Aby sa zistil účinok na dobrovoľníkov zapojených do štúdie, vedci merali teplotu pokožky, teplotu tela, srdcovú frekvenciu a množstvo kyslíka dodávaného do štvorhlavých stehenných svalov.

Nasledujúce ráno - po raňajkách s vysokým obsahom tukov - im boli odobraté vzorky krvi na kontrolu hladín inzulínu, glukózy a triglyceridov, na opätovné zistenie rýchlosti oxidácie lipidov a na zistenie, či sa im preniesli výhody z predchádzajúcej noci.

Zatiaľ čo cvičenie v chladnom prostredí bezprostredne potom zvýšilo oxidáciu lipidov o 358 percent, po raňajkách nasledujúceho rána tam nebol žiadny podstatný rozdiel.

Glykemická odpoveď, teda zmena hladiny cukru v tele po jedle, bola v skutočnosti lepšia po cvičení v termoneutrálnom prostredí, čo sa týka údajov po raňajkách.

Kvôli malému počtu dobrovoľníkov a iba niekoľkým HIIE cvičeniam je ešte príliš skoro na vyvodzovanie zásadných záverov zo štúdie. Je to však zaujímavý východiskový bod pre skúmanie toho, ako môže okolitá teplota ovplyvniť spaľovanie tukov počas dávok intenzívneho cvičenia.