COVID-19 môže napadnúť aj obličky. Pacienti potom majú horší priebeh choroby

Je viac než jasné, že niektoré tkanivá a orgány má koronavírus radšej ako iné. Hlavnou vstupnou bránou sú pre neho horné dýchacie cesty, kam sa dostáva prostredníctvom kvapôčok vzduchu.

Aj cez očnú spojivku

Odtiaľ väčšinou zostupuje nižšie, do pľúc. Tu môže koronavírus vyvolať zápal pľúc a s ním súvisiace dýchacie ťažkosti.

Ďalšou vstupnou bránou môže byť zažívacie ústrojenstvo, v tomto prípade dominuje postihnutie tráviacich orgánov, najmä čriev.

Koronavírus sa však môže dostať do tela aj cez očnú spojivku, ktorá v tomto prípade býva postihnutá zápalom.

Týmito bránami sa koronavírusu otvára cesta do krvného obehu, ktorým môže putovať k akýmkoľvek tkanivám a orgánom v ľudskom tele.

Preto mávajú niektorí ľudia problémy nervového systému (napr. silné bolesti hlavy), iní zápal srdcového svalu a niektorí pacienti môžu mať poškodené obličky, uvádza iDnes.cz.

Najvážnejšie sú situácie, kedy infekcia zachváti viac systémov naraz a životne dôležité orgány postupne zlyhávajú.

Horší priebeh i častejšia smrť

V odbornej tlači už bolo publikovaných veľa prípadov, keď koronavírus SARS-CoV-2 zasiahol tiež obličky. Koronavírus podľa všetkého pôsobí na obličky viac mechanizmy.

Okrem toho, že pravdepodobne toxicky napadá priamo bunky obličkových klbiek a kanálikov, svoju rolu môže hrať aj vysoká horúčka a s ňou spojená dehydratácia, ktorú vyvoláva. Prietok krvi obličkami je výrazne obmedzený a dochádza k akútnemu zápalu obličiek.

"Oveľa väčšiu pravdepodobnosť postihnutia obličiek u ochorenia COVID-19 majú ľudia, ktorí navyše trpia vysokým krvným tlakom, alebo už predtým mali funkciu obličiek zníženú, pretože trpeli takzvaným chronickým ochorením obličiek," hovorí Petr Táborský, primár pražského dialyzačného strediska Fresenius NephroCare.

Odborníci si tiež všímajú, že ak dôjde k preukázateľnému poškodeniu obličiek súvisiacim s koronavírusom, pacienti majú väčšinou oveľa komplikovanejší priebeh ochorenia a častejšie umierajú.

Títo pacienti mávajú bielkovinu alebo krv v moči, zvýšený kreatinín a močovinu, čo sú hlavné známky zhoršenia obličkových funkcií.

Zatiaľ je krátka doba na to zhodnotiť, či sú postihnutia obličiek spôsobené ochorením koronavírusu dočasné, alebo trvalé.

Všetci, ktorí toto ochorenie prekonali a mali vysoké teploty a postihnuté pľúca alebo tráviaci systém, by si však mali nechať skontrolovať funkciu obličiek.