Vedci našli fosíliu zrejme najväčšieho tvora, ktorý kedy žil

Chvostové stavce, časti panvy a ďalšie kosti gigantického jaštera, ktorý pred 98 miliónmi rokmi brázdil dnešnú provinciu Neuquén v argentínskej časti Patagónie, našli odborníci v geologickej formácii známej ako súvrstvie Candelerosna, ktorá je na fosílie bohatá.

Dinosaurus patril medzi sauropódov, veľké bylinožravé dinosaury s dlhými krkmi a chvostami, ktorí chodili po štyroch.

Novo objavený jedinec mohol byť väčší ako jeho príbuzný Patagotitan - príslušníci tohto rodu žili pred 100 až 95 miliónov rokmi a dosahovali výšku až 37,2 metra, uvádzajú vedci v odbornom časopise Cretaceous Research.

"Je to obrovský dinosaurus, ale očakávame, že nájdeme ešte ďalšie časti kostry pri ďalších expedíciách, aby sme mohli s istotou povedať, aký veľký naozaj bol," uviedol Alejandro Otero, paleontológ z prírodovedného múzea v argentínskom La Plata.

Fosílie podobných obrovských sauropódov našli odborníci na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Tie najväčšie z nich - vrátane pozostatkov dinosaurov vážiacich viac ako 40 ton - však boli objavené práve v Patagónii.

Kým vedci nevykonajú analýzu dinosaurej stehennej či ramennej kosti, nemožno s istotou určiť, koľko pradávny jašter vážil.

Doteraz nájdené fosílie však naznačujú, že by čiastočne odkrytý jedinec "mohol byť považovaný za jedného z najväčších".

Nie je zatiaľ jasné ani to, ku ktorému druhu objavený dinosaurus patril - vedci však nepredpokladajú, že by išlo o nový druh.