Virologička: Neprekvapilo by ma, ak by bol juhoafrický variant vírusu aj na Slovensku
Podľa virologičky Tatiany Betákovej z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied sa s vakcináciou treba ponáhľať, pretože ak sa väčšina ľudí nezaočkuje, o to väčšia bude šanca, že budú vznikať "escape mutanty", ktoré unikajú imunitnému systému.

Svet teraz strašia nové varianty koronavírusu, ktoré sem prenikajú z iných štátov. Prečo vlastne vznikajú?
V poslednom čase sa ukazuje, že vírus mutuje oveľa rýchlejšie, ako sa na začiatku predpokladalo. Momentálne sa aj vo svete rieši to, aby sa nové mutácie nemenovali podľa krajín, kde sa prvýkrát izolovali a detegovali. Zatiaľ však nie je tento problém vyriešený.
Ide totiž o to, že mutácia N501Y v juhoafrickom kmeni sa našla aj v kmeňoch vírusu izolovaných v Kente vo Veľkej Británii a v Brazílii. Juhoafrický kmeň má ešte ďalšie mutácie.
Otázkou teraz je, či je to odpoveď na začatú vakcináciu, pretože ako vieme, vírusy sa snažia uniknúť, keď má populácia protilátky, zmutujú, aby sa tým protilátkam vyhli a neprišli o hostiteľov, aby sa mohli naďalej šíriť.
Genóm koronavírusu je veľmi dlhý, má približne 30 kilobáz a mutácie nevznikajú iba v povrchovom S proteíne, ale aj v ostatných proteínoch. To znamená, že tu nejde len o jednu jedinú mutáciu.
Obavy nám však robí mutácia E484K, teda variant, ktorý sa izoloval v Južnej Afrike, v tomto prípade by mohli vírusy uniknúť protilátkam, ktoré získame vďaka prekonaniu ochorenia alebo vakcinácii.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.