Britskú mutáciu vírusu berme vážne, varuje český vedec

Český vedec poskytol rozhovor MF DNES

Nový variant vírusu síce nie je nebezpečnejší, ale rýchlosť jeho šírenia môže spôsobiť problémy v nemocniciach. Je to tak?

Je to tak. Doslova to zvyšuje reprodukčné číslo. Máme variant, ktorý sa množí rýchlejšie, môže byť viac chorých, nemocnice by mohli byť ľahko zahltené a márnice tiež. A to je to, čo by nás malo umravniť.

Koronavírus patrí medzi RNA vírusy, a tie majú tendenciu sa meniť. Pre vírus je najmenej výhodné, keď si hostiteľa rýchlo zahubí. Takže koronavírus sa len snaží s nami prežiť?

Presne tak, a možno sa domnievať, že v rámci tejto obrovskej hry na premenu "kabátika" vírusových častíc, ľudovo povedané, sa bude vírus snažiť, aby sa šíril rýchlo, ale aby nezvyšoval svoju patogenitu.

Teraz tu bude chvíľu tento britský variant, a pretože je veľmi aktívny, viem si predstaviť, že zase môže vygenerovať mutáciu, ktorá bude mať inú vlastnosť. Bude napríklad ešte rýchlejší, alebo naopak stratí rýchlosť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.