Britská verzia koronavírusu ďalej zmutovala, získala tým "superschopnosť"

"Veľmi znepokojujúca mutácia E484K sa tiež v niektorých častiach Británie samovoľne vyskytla v novom kmeni z Kentu," povedal Semple v rozhovore na stanici BBC.

Lekár a odborník na pediatriu a epidemiológiu hovoril o britskom variante vírusu nazývanému B.1.1.7, ktorý bol prvýkrát odhalený v grófstve Kent na juhovýchode Anglicka.

Mutácia E484K sa objavuje na takzvanom S-proteíne vírusu a bola predtým zaznamenaná vo variantoch vírusu z Juhoafrickej republiky a Brazílie.

Vedecký korešpondent stanice Sky News Thomas Moore uviedol, že mutácia variantu pomôže oklamať imunitný systém a dá jej tak "superschopnosť" sa ďalej šíriť.

Rozhovor, v ktorom Semple na mutáciu upozornil, sa týkal šírenia variantu z Juhoafrickej republiky v Británii.

Anglické úrady sa chystajú začať plošné testovanie v oblastiach, kde sa tento nákazlivejší variant vírusu vyskytol.

Cieľom je v nich otestovať 80-tisíc ľudí. "Je vysoko dôležité potlačiť ho (variant) všade, kde to bude možné, a využiť získaný čas na maximalizáciu zaočkovanosti populácie," podčiarkol Semple.

Vo väčšine oblastí, na ktoré sa hromadné testovanie zameria, ľudia podľa serveru BBC dostanú domácu testovaciu sadu, inde budú fungovať mobilné testovacie centrá.

Minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že je "životne dôležité", aby ľudia v daných oblastiach čo najviac obmedzili sociálne kontakty.

Okrem troch častí Londýna a grófstva Kent ide aj o oblasti na severozápade Anglicka a grófstve West Midlands, ktorého najväčším mestom je Birmingham.

V Británii, ktorá má približne 67 miliónov obyvateľov, sa od začiatku epidémie koronavírus preukázal u viac ako 3,8 milióna ľudí.

Po nákaze zomrelo vyše 106-tisíc osôb. Od začiatku decembra sa v krajine podarilo prvou dávkou vakcíny proti covidu-19 naočkovať už viac ako 9,2 milióna ľudí. Druhú dávku dostalo vyše 494-tisíc ľudí.