Britská mutácia: Je smrteľnejšia pre všetkých? Toto sú najnovšie objavy o nebezpečnom variante

Variant známy pod označením B.1.1.7 sa izoloval najprv v anglickom Kente, odkiaľ sa rozšíril do celej Británie a následne aj do ostatných krajín.

Na Slovensku sa zatiaľ z 1360 klinických vzoriek pozitívnych RT-PCR testov diagnostikovalo 71 percent britského variantu, ako informoval na Facebooku premiér Igor Matovič.

O 35 percent vyššie riziko úmrtia

Okrem toho, že sa ukazuje, že tento variant môže byť o 50 až 70 percent prenosnejší oproti predchádzajúcemu kmeňu koronavírusu, objavujú sa dôkazy, že by mohol byť aj smrteľnejší. Aké je teda riziko úmrtia na rýchlo sa šíriaci variant?

Vedci minulý týždeň zverejnili údaje kvôli varovaniu britskej vlády, kde už variant dlhšie dominuje. Niektorí z výskumníkov však varujú, že najnovšia štúdia je predbežná a stále ešte nehovorí o tom, či je variant smrteľnejší alebo sa len šíri rýchlejšie a dosahuje tak väčší počet zraniteľných osôb.

„Posledné zistenia sú znepokojujúce, ale k vyvodeniu záverov treba urobiť viac štúdií,“ uviedol pre časopis Nature Muge Cevik, výskumník v oblasti verejného zdravia na Univerzite sv. Andrewsa so sídlom v Edinburghu.

Britský premiér Boris Johnson pred dvoma týždňami uviedol, že predbežné údaje z niekoľkých výskumných skupín naznačujú, že B.1.1.7 sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúce varianty a súvisí s ním aj vyššie riziko úmrtia.

Vedci z London School of Hygiene & Tropical Medicine zverejnili 3. februára prvú analýzu niektorých z týchto údajov, ktorá naznačuje, že riziko úmrtia je u ľudí infikovaných novým variantom približne o 35 percent vyššie. Analýza ešte neprešla recenziou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.