Mutácie budú odborníci riešiť ešte desať rokov, britská zaplaví celý svet, tvrdí vedkyňa

Mutácia koronavírusu, ktorú vedci prvýkrát odhalili vlani v decembri na juhu Anglicka, je teraz v Británii dominantná a s najväčšou pravdepodobnosťou bude časom prevládať na celom svete. V rozhovore so stanicou BBC to dnes povedala britská mikrobiologička Sharon Peacocková. Podľa nej sa budú musieť vedci rôznymi variantmi vírusu SARS-CoV-2 zaoberať ešte najmenej desať rokov.

​Podľa Peacockovej, ktorá stojí na čele britského programu zameraného na odhaľovanie mutácií, teraz vakcíny na takzvanú britskú variantu koronavírusu účinkujú. Aj nový variant však začína mutovať, čo by podľa Peacockovej mohlo v budúcnosti ohroziť účinnosť očkovania.

Na svete sa zatiaľ objavili tri varianty koronavírusu SARS-CoV-2: okrem takzvanej britskej sú to aj juhoafrická a brazílska. Všetky sú nákazlivejšie než pôvodný variant. Či spôsobujú tiež horší priebeh covidu-19, zatiaľ nie je jasné.

Podľa Peacockovej britská mutácia s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec "zaplaví svet" a prevládne. Doteraz sa variant objavený prvýkrát v grófstve Kent preukázal v piatich desiatkach krajín sveta vrátane Slovenska. Minulý týždeň sme dokonca zistili, že je u nás dominantný a má väčšie zastúpenie ako v samotnej Británii.

​Mutovanie vírusov je podľa Peacockovej bežné a len niektoré mutácie majú zvláštne vlastnosti, kvôli ktorým sa napríklad stávajú nakažlivějšími. Práve tie treba podľa mikrobiologičky sledovať. "To bude podľa mňa potrebné robiť ešte aspoň desať rokov," uviedla.

Agentúra Reuters pripomenula, že vakcíny firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca sú podľa štúdií proti britskej mutácii koronavírusu účinné.