Koronavírus a alergici. Hrozí im ťažký priebeh, ak sa nakazia?

Podľa profesora Vojtecha Thona, imunológa z brnianskeho centra RECETOX Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity a imunologickej ambulancie AKIMED, sú alergie a ochorenie COVID-19 úplne odlišné procesy.

„U alergikov môže ísť aj o zápal na slizniciach, ale nie sú to choroby, ktoré by viedli k poruchám krvného zrážania a k hyperkoagulácii, teda vzniku krvných zrazenín. K nim pri ochorení COVID-19 dochádza, pretože býva poškodená výstelka ciev pacienta,“ vysvetľuje. „U alergika je dôležité, aby bol na sezónu dobre preliečený a pripravený.“

Infekcia môže zhoršiť alergiu

Thon pripúšťa, že infekcia dýchacieho traktu vírusom SARS-CoV-2 môže zhoršiť alergické prejavy napríklad u astmatikov. „Ale to sa stane aj pri akejkoľvek inej infekcii,“ hovorí imunológ.

„Nedá sa to vylúčiť. Ale rozhodne sa nedá povedať, že by alergici potrebovali vakcínu proti čínskemu vírusu skôr ako ľudia vážne chorí trpiaci obezitou, nadváhou, neliečenou cukrovkou alebo ochorením kardiovaskulárneho aparátu vrátane vysokého krvného tlaku.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.