Texaský výskum borí mýty: Šliapte štyri sekundy do pedálov a môžete jesť nezdravo

Už skoro rok sedíme zavretí doma u počítačov či ležíme pri nekonečnom prúde seriálov na Netflix, v lepšom prípade pri knižke, rádiu alebo obľúbenom podcaste.

A lekári hlasnejšie ako inokedy vyzývajú, aby sme do svojho dňa zaradili nejakú formu cvičenia. Lenže kde na neho vziať čas?

S možnou odpoveďou prišiel teraz americký tím profesora Edwarda Coylea z katedry kineziológie a zdravotnej osvety na University of Texas v Austine.

Ak podľa jeho zistení rozbijeme osemhodinový pracovný čas pri počítači na pár intervalov veľmi intenzívneho cvičenia, výrazne tým obmedzíme neblahé dôsledky, ktoré má také dlhé sedenie v jednej polohe na naše telo. Stačia len štyri sekundy päťkrát za hodinu, za deň teda necelé tri minúty.

Štyri sekundy šliapania

Coyle do výskumu, ktorý zverejnil v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise zapojil osem dobrovoľníkov: štyroch mužov a štyri ženy, všetko zdravých dvadsiatnikov a dvadsiatničky.

Jeden deň im dal za úlohu len tak sedieť osem hodín na mieste s výnimkou cesty na jedlo alebo na toaletu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.