Niektorí pacienti prejdú po covide len päť krokov, hovorí primárka rehabilitácie

"Pacienti, ktorí prekonali nákazu covidom-19, majú často problémy s dýchavičnosťou a nadmernou únavou, niektorí z nich prejdú len pár metrov," hovorí v rozhovore pre iDNES.cz primárka rehabilitačného centra Crimed Monika Hlinená.

Jednu z príčin vidí v nedostatočnej osvete. Ľudia po nákaze dlho odpočívajú a chýba im pohyb. S ním by pritom mali začať už po dvoch týždňoch od vyliečenia.

S akými ťažkosťami k vám najčastejšie mieria pacienti po covide?

V súčasnosti najčastejšie prichádzajú s dýchavičnosťou a nadmernou únavou. Veľký problém predstavuje aj nemožnosť dodýchnutia. Preto potom majú obavu podstupovať akúkoľvek námahu, udržať napríklad bežný chod domácnosti je pre nich veľmi ťažké.

Ako im pomáhate?

Pacientov najprv vyšetríme a následne im nastavíme rehabilitačný plán. Hovoríme najmä o pľúcnej rehabilitácii. V rámci respiračnej fyzioterapie vykonávame mäkké techniky k uvoľneniu hrudníka a chrbta pomocou manuálneho tlaku, míčkovania a aktívneho preťahovania.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.